Wybieramy odpowiedni wąż pneumatyczny.
Węże do sprężonego powietrza są idealne do dostarczania sprężonego powietrza do narzędzi pneumatycznych lub do łączenia elementów instalacji sprężarkowych. Istnieje wiele różnych typów węży pneumatycznych, z których każdy ma swoje własne funkcje oraz indywidualne właściwości.Najprostszym sposobem połączenia pneumatycznego, a także najprostszym typem instalacji pneumatycznej jest połączenie kompresora z narzędziem pneumatycznym za pomocą węża.
Węże spiralne i węże pneumatyczne na bębnie
Najczęściej stosowane węże pneumatyczne to węże spiralne, węże na bębnie mocowane naściennie lub węże na bębnie ze szkieletem pozwalającym na umiejscowienie do na podłodze. Wąż spiralny posiada dwie złączki, euro lub orion, jedną stronę można podłączyć do kompresora a drugą do narzędzia. Wąż spiralny można zakupić zarówno jako produkt samodzielny, jak również w zestawie z zestawem akcesoriów. Bęben naścienny zwykle posiada krótki wąż, który można przymocować do sprężarki, wyposażony jest on w zależności od modelu we wtyki euro lub orion.
Jeśli używasz kompresora w garażu lub w niewielkiej firmie, zapewne posiadasz już zestaw narzędzi lub akcesoriów pneumatycznych. Problem w tym, szybko okazuje się, że aby komfortowo z nimi pracować przydał by się odpowiedni wąż pneumatyczny. Wąż spiralny w zestawie z akcesoriami nie jest zbyt długi i umożliwia pracę tylko 2 lub 3 metry od kompresora. Istnieje możliwość zamówienia luźnego węża spiralnego w różnych rozmiarach od 5 do 15 metrów. Ale im dłuższy wąż spiralny, tym więcej miejsca zajmuje.
Rozwiązaniem w takim przypadku jest wąż pneumatyczny na bębnie, jest często zdecydowanie łatwiejszy do rozprowadzenia w domu, garażu i wokół niego. Jak sama nazwa wskazuje, można go zamocować na ścianie, a dzięki prostemu systemowi zwijania po skończonej pracy szybko go schować. Jest to bardzo poręczne i oszczędza dużo miejsca.
Wadą węża na bębnie naściennym jest to, że nie można go już przesuwać z miejsca na miejsce co w znaczny sposób zmniejsza jego mobilność. W takim przypadku przydaje się wąż na bębnie ze stelarzem do umiejcowienia na podłodze, jest to kompaktowe akcesorium pneumatyczne z wężem powietrznym o długości 30 m. Bęben można łatwo przenosić i / lub zabrać ze sobą, dzięki czemu jesteś znacznie bardziej mobilny niż bęben naścienny. Zalecamy wybór bębna naściennego do wewnątrz i wokół domu / garażu lub z maksymalną odległością od zwijadła wynoszącą do 20 m. Rozwiązanie to nie przeszkadza w pracy, a sprężone powietrze jest zawsze dostępne w stałym miejscu. Jeśli potrzebujesz większej długości, lub zależy Tobie na mobilności, wybierz rozwiązanie podłogowe, dzięki któremu oprócz cech wymienionych w przypadku rozwiązania naściennego zyskujesz łatwą i szybką możliwość transportu całego węża.
Standardowe węże powietrzne
W przypadku standardowych węży powietrznych występuje spora różnica w materiale. Dostępne są węże pneumatycznez PVC, węże polimerowe, hybrydowe węże powietrzne z polimeru premium, a także węże uzbrojone w szybkozłącza.
Węże pneumatyczne PVC
Airpress oferuje węże pneumatyczne wykonane z PVC zarówno wyposażone w złączki wtykowymi jak i bez, w różnych grubościach od 8 mm do 12 mm. Zaletą węży pneumatycznych ze złączkami wtykowymi jest logiczna, można ich użyć od razu, wadą natomiast, że stosunkowo trudno jest łatwo dobrać ich długość, więc najczęście stosuje się je już w istniejących instalacjach sprężonego powietrza. Przed złożeniem zamówienia należy mieć pewność co do żądanej długości.
Węże powietrzne z PVC nie mają spiralnej osłony wokół złączki. Wadą tego rozwiązania jest to, że przy częstym używaniu węża, na przykład w przypadku kozystania z narzędzi pneumatycznych, wąż powietrza zużywa się szybciej, ponieważ ciągle się zagina.
Węże pneumatyczne polimerowe
Polimerowe węże powietrzne są właściwie najlepszym wyborem pod względem ceny, ale także jakości. Te profesjonalne węże powietrzne mają maksymalne ciśnienie 20 barów i mogą wytrzymać temperatury od -20 do +60 stopni Celsjusza. Te węże powietrzne mają spiralną ochronę, której nie posiadają standardowe węże PVC, a ponadto wąż jest bardzo mocny i odporny na różne oleje.
Z tego powodu, wąż ten jest często używany w garażach samochodowych i wszędzie tam gdzie akcesorium to jest często narażone na mechaniczne uszkodzenia, dodatkowo można go łatwo podnieść i podłączyć wszędzie tam gdzie jest to niezbędne. Węże polimerowe są bardzo mocne, ale ich cena jest tylko niewiele wyższa niż np. węże powietrzne z PVC. Polimerowe węże powietrzne są dostępne w grubości 8 mm i długości 10, 15 lub 20 m. Ponadto istnieje możliwość wyboru między wtykiem / szybkozłączką Orion lub Euro.
Węże pneumatyczne z szybkozłączką / Węże powietrzne poliuretanowe
Węże powietrza z szybkozłączką to jasnoniebieskie węże poliuretanowe. Te węże powietrzne są specjalnie zaprojektowane do szybkich połączeń, które są często używane pomiędzy urządzeniami. Elementy łączy się za pomocą tych węży, po prostu wciskając je w złącze. Prosty system, który sprawia, że instalacja i konserwacja maszyny jest niezwykle łatwa. W tych wężach powietrznych nie stosuje się nylonu, co często widać w przypadku węży powietrznych z PVC, dzięki czemu mają one znacznie dłuższą żywotność. W przypadku tych węży należy zauważyć, że szerokość wskazana na wężu jest szerokością zewnętrzną, jest to przeciwieństwo normalnych węży do sprężonego powietrza, których szerokość w rzeczywistości często oznacza otwór.
Wysokociśnieniowe węże do sprężonego powietrza
Węże wysokociśnieniowe są często używane w instalacjach sprężonego powietrza do łączenia ich głównych elementów (np. kompresora śrubowego ze zbiornikiem na sprężone powietrze). Te węże powietrzne mogą wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie sprężonego powietrza wynoszące nawet do 160 barów! Wysokociśnieniowe węże powietrzne często muszą spełniać określoną normę, na przykład EN 571 1SC, EN 857 1SC lub EN 853 1SN. Zwróć na to szczególną uwagę przy zakupie węża, w przeciwnym razie ryzykujesz, że później podczas kontroli lub w przypadku problemów pojawią się dodatkowe koszty.