Kompresory do domu

Kompresor do domu – jaki model wybrać?

Kompresor nazywany również sprężarką to bardzo przydatne urządzenie nie tylko do zastosowań przemysłowych ale także w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki swojej wszechstronności kompresor do domu jest przydatny w wielu pracach w domu lub garażu. Tylko jaki kompresor do domu wybrać?

Produkty 11

Ustaw kierunek malejący
 1. Kompresor HL 325-50 8 bar 2.5 KM/1.8 kW 195 l/min 50 l
  Kompresor HL 325-50 8 bar 2.5 KM/1.8 kW 195 l/min 50 l 36832
  785,00 zł Najniższa cena netto z 30 dni przed obniżką. 649,59 zł 799,00 zł
 2. Kompresor dwutłokowy LM 50-350 10 bar 3 KM/2.2 kW 245 l/min 50 l
  Kompresor dwutłokowy LM 50-350 10 bar 3 KM/2.2 kW 245 l/min 50 l 36827
  Ocena:
  100%
  (1)
  2 215,00 zł 2 724,45 zł
 3. Kompresor pionowy HL 360-50 8 bar 2.5 KM/1.8 kW 231 l/min 50 l
  Kompresor pionowy HL 360-50 8 bar 2.5 KM/1.8 kW 231 l/min 50 l 36852
  Ocena:
  100%
  (1)
  850,00 zł 1 045,50 zł
na stronę

Duży wybór

W przypadku kompresorów do zastosowań domowych mamy do wyboru zarówno kompresory śrubowe jak i tłokowe. Więcej o różnicach pomiędzy tymi urządzeniami dowiesz się z naszego blogu: Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

W olbrzymiej większości przypadków do użytku domowego i garażowego wystarczająca okaże się sprężarka tłokowa. Kompresor śrubowy przeznaczony jest do ciągłej pracy przy czym jest także zdecydowanie droższy.

Zanim przeanalizujemy asortyment należy odpowiedzieć na jedno, zasadnicze pytanie:

Po co nam kompresor do domu?

Do czego więc można użyć kompresora w domu? Poniżej przedstawiamy krótką listę możliwych odpowiedzi na to pytanie:

 • pompowanie kół
 • samodzielna wymiana kół w samochodzie
 • praca z kluczem pneumatycznym (dokręcanie i odkręcanie śrub)
 • zasilanie różnego typu narzędzi pneumatycznych w garażu
 • przedmuchiwanie
 • malowanie i lakierowanie
 • tynkowanie

Parametry techniczne

Parametry wybieranej sprężarki powinny zostać dobierane w zależności od potrzeb. Ilość zastosowań kompresora w domu jest naprawdę imponująca począwszy od przedmuchu, tynkowaniu, zasilaniu narzędzi pneumatycznych na lakierowaniu i wierceniu kończąc. Kompresor do domu będzie przydatny w każdej z wyżej wymienionych czynności z tym zastrzeżeniem, że nie wszystkie te czynności da się wykonywać bez odpowiedniej przerwy. Jest to jednocześnie główna różnica pomiędzy kompresorem przemysłowym, a urządzeniem domowym.

Jakie parametry powinna mieć sprężarka do domu?

Wydajność efektywna

Jeżeli myślisz o wykorzystaniu kompresora do malowania czy napędzania narzędzi to przyda Ci się kompresor o wydajności nie mniejszej niż 350-400 litrów na minutę. Dzięki niemu bez problemu zasilisz klucz pneumatyczny, a także pomalujesz nieduże powierzchnie w jednym cyklu. Jeżeli planujesz używać sprężarki wyłącznie do pompowania kół i/lub przedmuchu to do tego typu zadań wystarczy Ci kompresor o nawet mniejszej wydajności.

Pojemność zbiornika

Zasadniczo im większy dany kompresor posiada zbiornik tym rzadziej musi się uruchamiać w celu jego dopompowania. Można więc pomyśleć, że im większy zbiornik tym lepszy kompresor, nie jest to jednak do końca prawda, przy wyborze kompresora do domu konieczne jest wzięcie pod uwagę także innych czynników, czy masz w garażu miejsce na wstawienie kompresor z 200 l zbiornikiem? Można obejść tą kwestię wybierając kompresor o mniejszym zbiorniku (50-100l) i budując w garażu małą instalację sprężonego powietrza wyposażoną w zbiornik usytuowany w wygodnym miejscu.

Do zastosowań domowych Airpress rekomenduje kompresory ze zbiornikiem o pojemności od 50  do 100 litrów – to najbardziej uniwersalne pojemności.

Kolejna kwestia jaka należy rozważyć jest to czy sprężarka do domu powinna być olejowa czy bezolejowa?

Wybór urządzenia bezolejowego nie oznacza, że w sprężonym powietrzu nie będzie zanieczyszczeń. Niezależnie od typu kompresora powinieneś zaopatrzyć się w filtr lub osuszacz powietrza - zdecydowanie zaoszczędzi Ci to kłopotów jeżeli zamierzasz używasz narzędzi pneumatycznych. A skoro i tak używasz filtracji powietrza to lepiej zastosować kompresor olejowy. Sprężarki olejowe mają zdecydowanie dłuższą żywotność i w problemów są dużo łatwiejsze w naprawie.

Sprężarki bezolejowe polecamy tym użytkownikom, którzy będą korzystać ze sprężonego powietrza naprawdę rzadko.

Ciśnienie maksymalne

W trakcie wyboru kompresora do domu zasadniczo rozważać możemy wybór pomiędzy wersjami o wydajności 8 i 10 bar ciśnienia maksymalnego. Oznacza to że ciśnienie robocze (takie, poniżej którego kompresor nie powinien schodzić w trakcie pracy) w takich kompresorach będzie odpowiednio na poziomie sześciu i ośmiu barów. To bardzo istotna informacja zwłaszcza w przypadku gdy nie miałeś wcześniej do czynienia z urządzeniami pneumatycznymi.

Wszystkie czynności, do których możesz potrzebować kompresora w domu wymagają ciśnienia roboczego nie wyższego niż sześć bar. Możesz więc spokojnie wybrać kompresor o ciśnieniu maksymalnym 8 bar. Jeżeli wybierzesz ten z ciśnieniem maksymalnym 10 bar będziesz miał spory zapas sprężonego powietrza w zbiorniku, tym samym Twoje urządzenie będzie mogło pracować dłużej w trakcie jednego cyklu.

Akcesoria dodatkowe

Kupując kompresor do domu powinieneś zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów pneumatycznych dzięki którym będziesz mógł w pełni korzystać z dobrodziejstw sprężonego powietrza. Wśród oferowanych akcesorów Airpress rekomenduje używanie cenionych wśród konsumentów zestawów akcesorów pneumatycznych.

Podsumowanie

Planując zakup kompresora do domu zwróć uwagę na pojemność jego zbiornika, jego wydajność oraz ciśnienie robocze. Jeżeli myślisz o jakimś konkretnym zastosowaniu (lakierowanie, tynkowanie) warto rozważyć urządzenie o większej wydfajności.