jaki kompresor do piaskowania

Przygotowując powierzchnię do malowania, warto zastanowić się nad jej wcześniejszym wypiaskowaniem. Piaskowanie jest jedną z najbardziej efektywnych metod czyszczenia pozwalająca skutecznie pozbyć się wszelkich oznak korozji materiału. Czyszczenie odbywa się za pomocą drobnego piasku zwanego ścierniwem, które pod ciśnieniem trafia we wszystkie niedostępne przy oczyszczaniu klasycznym miejsca.

Produkty 23

Ustaw kierunek malejący
  1. Piaskarka syfonowa 75 l
    Piaskarka syfonowa 75 l 45196
    775,00 zł 953,25 zł
na stronę

 

Który kompresor wybrać?

Przy stworzeniu własnego zestawu do piaskowania należy zacząć od wydajnego kompresora stanowiącego fundament systemu do piaskowania. Małe, niskowydajne kompresory z reguły nie nadają się do tego celu, ponieważ nie zapewnią odpowiedniej wydajności.

Jeśli myślisz o profesjonalnym piaskowaniu, baza którą stanowi kompresor, powinna posiadać zbiornik o pojemności co najmniej 200 litrów oraz wydajność 4000–5000 l/min. Kompresory spełniające powyższe wymagania kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie należy zapominać o ciśnieniu, które powinno być utrzymywane na poziomie 6–8 barów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby do procesu piaskowania wykorzystać kompresor o wydajności np. 500 l/min, jednakże w takim przypadku należy liczyć się z częstym załączaniem się urządzenia, a sam efekt piaskowania może odbiegać od ideału. Używając kompresora o niższej wydajności ( mniejszej niż 2000 l/min ) możemy nie być w stanie wypiaskować powierzchni pomalowanych proszkowo np. felg, z których farba jest wyjątkowo trudna do usunięcia.

Dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piaskowaniem Airpress przygotował idealne rozwiązanie jakim jest Piaskarka syfonowa. Jest to urządzenie które idealnie sprawdzi się w przydomowym garażu do usunięcia korozji z rdzewiejących elementów, czy pozbycia się starych warstw farby z ogrodowych ławek. Dodatkowo piaskarki syfonowe Airpress nie wymagają dużych nakładów finansowych związanych z zakupem drogiego kompresora, gdyż ich zużycie powietrza kształtuje się (w zależności od użytej dyszy) od 170 do 710 l/min.

 

Airpress rekomenduje

 

Masz już kompresor? Pomożemy Ci wybrać pistolet do piaskowania!

Dodatkowo poza wydajną sprężarką konieczny będzie zakup odpowiedniego pistoletu do piaskowania. Jest to stosunkowo tanie urządzenie które można kupić za ok. 100 zł. Przy zakupie odpowiedniego pistoletu należy zwrócić szczególna uwagę na jego parametry - zapotrzebowanie na powietrze oraz rozmiar dyszy, a także materiał, z jakiego jest on wykonany.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na to, że im większa pojemność zbiornika, tym więcej ścierniwa piaskarka pomieści. Przy doborze pistoletu zwracamy uwagę na to z jakiem kompresorem zamierzamy go używać. Można spotkać się z pistoletami wyposażonymi w funkcję zamkniętego obiegu powietrza. Wydmuchiwane pod ciśnieniem ścierniwo odbija się od obrabianego materiału, po czym wraca do zbiornika, dzięki czemu piasek może być wykorzystywany wielokrotnie w trakcie jednej sesji piaskowania.

Podsumowując

Bazę zestawu do piaskowania MUSI stanowić wydajna sprężarka. Airpress rekomenduje do prawidłowej pracy kompresory o wydajności co najmniej 2000 l/min co realnie zawęża asortyment do najwydajniejszych kompresorów śrubowych. Jeśli jednak pragniesz sporadycznie piaskować (hobbystycznie lub półprofesjonalnie) nic nie stoi na przeszkodzie aby do tego celu użyć średniej klasy kompresora tłokowego. W takim przypadku pamiętaj jednak o możliwych ograniczeniach wynikających z mniejszej wydajności takiego kompresora.

Po więcej informacji na temat piaskowania odsyłamy do naszego bloga