Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na jego wydajność efektywną, zużycie powietrza przez narzędzia lub sprzęt, rozmiar zbiornika ciśnieniowego oraz wymagane ciśnienie. Pompowanie opon lub częste używanie kompresora stanowi dużą różnicę przy jego doborze!

Na tym blogu znajdziesz wiele informacji które ułatwią Ci wybór odpowiedniego urządzenia! Po zapoznaniu się z poniższymi informacjami, początkowo skomplikowany wybór okaże się banalnie prosty!

1. Do czego bedziesz używać kompresora?

Kupując kompresor, myślisz o wydajności, jaką musi on spełniać. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz go używać. Na przykład, jeśli chcesz, aby kompresor napompował opony samochodu lub będziesz używał go w przydomowym garażu, będziesz używał zszywacza lub ewentualnie chcesz umieścić sprężarkę w fabryce na hali produkcyjnej, w której stale wymagane jest sprężone powietrze - do wszystkich tych zastosowań bedziesz potrzebował innego typu urzadzenia.

Najważniejsze właściwości do przemyślenia to:

Jaką wydajność efektywną powinna mieć sprężarka?

Każde narzędzie pneumatyczne bądź maszyna zasilana sprężonym powietrzem potrzebuje określonej ilości powietrza. Prosty pistolet do przedmuchiwania często zużywa od 200 do 300 l/min. Jeśli sporadycznie używasz pistoletu do przedmuchiwania nie potrzebujesz dużego kompresora i w zupełności wystarczy Ci niewielka sprężarka tłokowa.


Narzędzia pneumatyczne zużywają znacznie więcej sprężonego powietrza i generalnie w trakcie pracy uzywane są znacznie dłużej. Jeśli często używasz np. Szlifierki kątowej, kluczy udarowych czy wkrętarek, o wiele bardziej istotny jest stały dostęp do dużej ilości sprężonego powietrza tymsamym wymagany jest mocniejszy kompresor.


Produkt Średnie zużycie powietrza Maksymalne zużycie powietrza
Szlifierka mimośrodowa 150 mm GW 1/4" 228 l/min 228 l/min 453 l/min
Wiertarka 1/2" 13 mm 800 obr/min 168 l/min 168 l/min 660 l/min
Szlifierka trzpieniowa prosta 6 mm GW 1/4" 374 l/min 374 l/min 624 l/min
Szlifierka kątowa 1/2" 125 mm 1044 l/min 770 l/min 1044 l/min


Grupa produktów Średnie zużycie powietrza
Pneumatyczne klucze udarowe 150 - 500 l/min
Wiertarki pneumatyczne 200 - 500 l/min
Szlifierka kątowa 300 - 800 l/min
Szlifierki pneumatyczne 250 - 400 l/min
Pistolety lakiernicze 100 - 400 l/min
Gwoździarki i zszywarki 0.3 - 1.5 l/schot
Pistolety do piaskowania 500 - 700 l/min

Informacje dotyczące średniego zużycia powietrza znajdziesz na stronie konkretnego produktu w tabeli z danymi technicznymi po prawej stronie.

Jeśli kompresor musi pracować w fabryce, warsztacie, ogrodzie lub na farmie, wymagana wydajność może okazać się znacznie wyższa. W takim przypadku najlepiej jest się z nami skontaktować z jednym z naszych ekspertów, którzy doradzą Ci juz na etapie doboru kompresora, poprzez instalację aż po rozruch. Dzięki naszej fachowej pomocy masz pewność że pracujesz tylko z najlepszymi z najlepszych!

Wybierz sprężarkę tłokową lub śrubową

Wybierz pomiędzy sprężarką tłokową lub śrubową

Teraz, gdy wiemy, jaką wydajność powinna mieć nasza sprężarka, powinniśmy wziąć pod uwagę sprężarkę tłokową lub sprężarkę śrubową. Często błędnie uważa się, że kompresor nie jest istotny, i czym jest tańszy tym lepiej. Poważnie myśląc o swoim biznesie warto rozważyć jednak zakup kompresora śrubowego, ponieważ na dłuższą metę takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i dopasowane do zapotrzebowania na powietrze. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa kompresor, sprawdź to na tym blogu.

Słabszą stroną sprężarki tłokowej jest to, że nie może ona pracować w sposób ciągły. Jeśli sprężarka nie będzie miała odpowiednich przerw w tłoczeniu, olej w maszynie nagrzeje się do zbyt dużej temperatury, a cały układ będzie się przegrzewał. Z biegiem czasu pompa sprężarki będzie traciła wydajność, wtedy sprężarka lub przynajmniej cała pompa będzie musiała zostać wymieniona. Ponadto sprężarka śrubowa jest generalnie znacznie cichsza niż rozwiązanie tłokowe (średnia żywotność kompresora śrubowego jest 4x dłuższa niż tłokowego).

Kiedy zalecamy sprężarkę tłokową?

 • Nie planujesz stałego zużycia sprężonego powietrza
 • Nie wymagasz więcej niż 1000 l/min od momentu rozruchu
 • Poziom głośności nie ma dla Ciebie znaczenia
 • Urządzenie będzie pracowało w warunkach poniżej 5
 • Sprężarka będzie używana w wielu miejscach
 • Nie masz dostępu do odpowiedniej sieci elektrycznej
 • W większości przypadków do użytku prywatnego wystarczy sprężarka tłokowa

Zobacz nasze sprężarki tłokowe tutaj

Kiedy zalecamy kompresor śrubowy?

 • Przy stałym zużyciu sprężonego powietrza
 • Do pracy wymagane jest sprężone powietrze dostarczane w sposób ciągły
 • Używana jest instalacja stała sprężonego powietrza
 • Praca musi być energooszczędna
 • Jeśli wymagana jest większa moc i wydajność (powyżej 1m3/min)
 • Sprężone powietrze jest niezbędne do prawidłowej pracy twojego zakładu
 • Oczekujesz zautomatyzowanych procesów z kontrolą urządzeń lokalną lub zdalną

 

Zobacz nasze sprężarki śrubowe tutaj

Ważne jest, aby rozważyć sposób wykorzystania sprężarki. Jeśli masz zamiar co jakiś czas dokręcić opony samochodowe, lepiej wybrać kompresor tłokowy, jeśli jednak kompresor jest używany w sposób ciągły i potrzebujesz dużej mocy, na przykład w warsztacie, lepszym wyborem będzie kompresor śrubowy.

Jak wysokie powinno być ciśnienie powietrza?

Podobnie jak w przypadku zapotrzebowania na sprężone powietrze, każde narzędzie lub maszyna wymaga również określonego ciśnienia. W rzeczywistości są to dane które można łatwo odczytać bezpośrednio z tabeli danych technicznych. Jeśli narzędzie lub maszyna wymaga 6, 8, 10, 12 lub 14 barów, należy wybrać kompresor, który sobie z tym poradzi. Z reguły narzędzia pneumatyczne pracują pod ciśnieniem 6,5 bar.

Zastosowanie Wytyczne dotyczące sprężarek
Sporadyczne pompowanie opon aut osobowych kompresor 8 bar / 25 litrów
Gwoździarki i zszywarki kompresor 8 bar / 6 litrów
>Pistolety do przedmuchiwania, lekka praca kluczem pneumatycznym kompresor o mocy min. 2 KM 8 bar / 25 lub 50 litrów
Lakiernictwo / praca z pistoletem lakierniczym kompresor o mocy min. 3 KM 8 bar / 100 litrów
Szlifowanie kompresor lub kompresor śrubowy o mocy min. 5.5 KM 10 bar / 200 litrów
Piaskowanie Kompresor o mocy min 5,5 KM 11 bar / 270 litrów
Natryskowe tynki strukturalne Kompresor o mocy 3 KM 10 bar / 25 lub 50 litrów
Przedmuch systemów nawadniania i urządzeń domowych Kompresor bezolejowy 2KM 8 bar / 38 lun 50 litrów
Przedmuch dużych maszyn i urządzeń Kompresor 4 KM 10 bar / 200 litrów
Pompowanie opon ciężarowych kompresor o ciśnieniu 14 bar

Jak duży powinien byc zbiornik na sprężone powietrze?

Zbiornik na sprężone powietrze powinien stanowić około 50% efektywnej wydajności sprężarki. W przypadku sprężarek śrubowych ważniejsze jest, aby zbiornik nie był za mały. W zależności od charakteru zużycia powietrza dobiera się zbiornik zewnętrzny. W przypadku chwilowych i sekwencyjnych poborów dużej ilości  powietrza można zastosować większy bufor, który będzie magazynowany przez kompresor.

W przypadku mniejszych sprężarek zbiornik jest podporządkowany wydajności efektywnej, musi odpowiadać używanemu narzędziu.

Zbiornik ciśnieniowy jest ważną częścią sprężarki. Zbiornik ciśnieniowy przechowuje sprężone powietrze i działa jako bufor między sprężarką, a narzędziem. Do zasilania narzędzia wykorzystywane jest powietrze ze zbiornika ciśnieniowego. Im więcej powietrza jest dostępne, tym dłużej narzędzie może być używane, ale także tym więcej miejsca potrzeba do jego magazynowania. Zatem im większy zbiornik ciśnieniowy, tym dłużej trwa cykl jego napełniania.

Ponownie, musisz dokładnie przemyśleć, do czego będzie używana sprężarka. W przypadku małych prac często wymagany jest mniejszy zbiornik ciśnieniowy. Mniejszy zbiornik ciśnieniowy szybko się napełnia i ma wystarczającą pojemność, aby wykonać zadanie za jednym razem. W ten sposób nie musisz czekać na ponowne napełnienie zbiornika ciśnieniowego podczas pracy.

Niezależnie od wielkości zbiornika ważne jest, aby kompresor nadążył z jego uzupełnianiem przy danym zużyciu powietrza. Większy zbiornik zapewnia stabilniejsze ciśnienie, a jeśli raz przekroczysz wydajność maszyny, masz bufor na chwilowy pik.

Zaletą sprężarki śrubowej jest to, że można ją obciążyć w 100%, dzięki czemu magazyn nigdy nie jest zbyt duży. Sprężarka śrubowa może nadal pracować, aby w sposób ciągły napełniać zbiornik powietrza. Sprężarka tłokowa nie powinna być w pełni obciążona, więc zbiornik powietrza nie powinien być zbyt duży w stosunku do efektywnej wydajności sprężarki. Dobrym punktem wyjścia dla sprężarek tłokowych jest to, że magazyn powinien mieć około 50% efektywnej wydajności.

Rozmiar zbiorników ciśnieniowych

 

W kompresorach zbiornik ciśnieniowy jest już dostosowany do mocy silnika.

 

Jeśli szukasz mniejszej sprężarki, zbiornik ciśnieniowy jest w rzeczywistości drugorzędny w stosunku do jej efektywnej wydajności. Kompresor ze zbiornikiem ciśnieniowym o pojemności 100 litrów w porównaniu do zbiornika ciśnieniowego o pojemności 50 litrów zawiera oczywiście więcej powietrza, dzięki czemu można dłużej pracować przy stabilnym ciśnieniu, zanim sprężarka ponownie się uruchomi. Ważne jest, aby efektywna pojemność była odpowiednia dla używanego narzędzia. Te mniejsze sprężarki tłokowe są prawie zawsze dostarczane z wystarczającym zbiornikiem ciśnieniowym a moc wybierana jest do żądanej wydajności i zużycia powietrza.

W przypadku większych kompresorów, w których zbiornik ciśnieniowy jest oddzielony od sprężarki, należy wziąć pod uwagę 50% wydajności sprężarki. Więc jeśli kompresor ma 10 KM (średnio 1000 l / min), to zbiornik ciśnieniowy powinien mieć co najmniej 500 litrów. Ponieważ obciążenie sprężarki śrubowej w 100% nie stanowi problemu, większy bufor także nie stanowi problemu.


Efektywna wydajność Rozmiar zbiornika
1000 l/min minimum 500 l
1500 l/min minimum 900 l
2000 l/min minimum 900 l
2500 l/min minimum 1000 l
3000 l/min minimum 1500 l
4000 l/min minimum 2000 l
6000 l/min minimum 3000 l

Większy pionowy zbiornik ciśnieniowy nie zajmuje znacznie większej powierzchni, 500-litrowy zbiornik ciśnieniowy ma średnicę 50 cm, a 900-litrowy zbiornik ciśnieniowy ma średnicę 85 cm. Ponieważ sprężarka śrubowa może być obciążona w 100%, często równie jednocześnie można zainstalować większy zbiornik, aby mieć więcej powietrza i pracować wydajniej ze sprężarką przy niższych kosztach energii związanych z rzadszym rozruchem.

Rozmiary zbiorników ciśnieniowych

Jeśli sprężarka śrubowa pracuje przez krótkie i rzadkie czasookresy, olej nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Powoduje to tworzenie się dużej ilości wilgoci w oleju (kondensacja), co może spowodować zwiększone koszty eksploatacyjne oraz skróceniu okresu żywotności bloku śrubowego. Zawsze staraj się, aby czas uzupełnienia i sprężania był minimum taki jak okres przestoju lub dłuższy. Zbiornik ciśnieniowy o pojemności 250 litrów w połączeniu ze sprężarką o mocy 10 KM zdecydowanie nie jest dobrym wyborem. Sprężarka taka często napełnia zbiornik ciśnieniowy, co pociąga za sobą dużo niepotrzebnych kosztów energii i może powodować problemy, ponieważ olej nie osiąga odpowiedniej temperatury.

Wyciszana, bezolejowa, mobilna czy może pionowa sprężarka?

Po ustaleniu, która sprężarka spełnia wymagania, istnieje kilka innych punktów, z których można skorzystać w przypadku różnych typów sprężarek.

Szukasz małego mini kompresora, poręcznego, który zmieści się w bagażniku auta, w prosty sposób napompujesz oponę, piłkę lub szybko napełnisz dmuchany materac na kempingu, mamy na to kilka opcji.

Mamy wiele cichych modeli, które są bardzo przydatne, jeśli pracujesz tuż obok sprężarki lub musisz przestrzegać różnych zasad BHP.

Posiadamy również kompresory bezolejowe, są one mniej wydajne niż maszyny smarowane olejem, lecz ich zaletą jest to, że są bardziej przyjazne w konserwacji. Więcej różnic pomiędzy olejowymi i bezolejowymi kompresorami znajdziesz w odrębnym temacie naszego blogu.

Kompresory pionowe mają tę zaletę, że zajmują niewiele miejsca i można je łatwo umieścić w rogu garażu, strychu lub warsztatu. Często stojąca sprężarka ma tylko około 40-50 cm szerokości a więc potrzebuje niewielkiej przestrzeni do usytuowania.

Jeśli dużo pracujesz w różnych miejscach i nie masz możliwości zbudowania instalacji wokół swojej sprężarki, mobilna sprężarka jest rozwiązaniem dla Ciebie. Sprężarki tego typu są łatwe w transporcie, mają koła i można je łatwo zabrać do miejsca przeznaczenia.

Ile miejsca potrzebujesz dla swojego kompresora?

Zazwyczaj największym elementem kompresora jest jego zbiornik ciśnieniowy, zdecydowana większość kompresorów tłokowych osadzona jest na zbiorniku ich całkowity rozmiar znajdziesz w tabeli danych technicznych na stronie konkretnego urządzenia. Modele pionowe kompresorów tłokowych mają tę zaletę, iż kompresor w pozycji wertykalnej nie zajmuje dużo miejsca, tym samym łatwiej jest go umieścić np. w rogu garażu. Kompresory ze zbiornikiem horyzontalnym dzięki stabilnym nogom, podporom lub kółkom łatwiej przechowywać i użytkować w pomieszczeniach zwanych sprężarkowniami, a mniejsze modele ze zbiornikiem horyzontalnym np. na regale.

Jeśli kupujesz sprężarkę śrubową i dodatkowo umieścisz obok niej zbiornik ciśnieniowy, to zbiornik ciśnieniowy jest właściwie zawsze modelem pionowym. Należy jednak pamiętać aby rozmiary zbiornika nie przekraczały szerokości drzwi do sprężarkowni (co w oczywisty sposób uniemożliwi jej montaż). Można też wybrać zbiornik możliwy do montażu na zewnątrz, który nie zabierze miejsca w pomieszczeniu. Wybierając zbiornik zewnętrzny należy kierować się nie tylko jego ciśnieniem pracy ale także możliwym zakresem temperatury pracy. Ze względu na ograniczone miejsce w działających zakładach i fabrykach, coraz popularniejsze stają się sprężarkownie kontenerowe. Dostarczane są jako kompletny system sprężania, filtracji i magazynowania zamontowane w pomieszczeniu technicznym (kontenerze) przystosowanym optymalnie do pracy sprężarki. Takie rozwiązanie można posadowić bezpośrednio przy hali nie zabierając miejsca wewnątrz budynku. Odpowiednie rozwiązania jak termoizolacja, wentylacja czy ogrzewanie umożliwi prawidłowe działanie takiego rozwiązania przez cały rok bez względu na temperaturę i warunki atmosferyczne.

Jakie jest wymagane źródło zasilania?

Niemal wszystkie sprężarki do prawidłowego działania potrzebują prądu elektrycznego (wyjątkiem są kompresory spalinowe), ważne jest również, aby dokładnie przemyśleć prąd szczytowy, jaki zużywa sprężarka podczas rozruchu. W przypadku większych sprężarek najlepiej jest skontaktować się z nami w celu uzyskania właściwej porady. W przypadku mniejszych standardowych sprężarek wybór jest dość łatwy, sprężarka może pracować pod napięciem 230 V. Dane dotyczące zasilania kompresora znajdziesz w tabeli z danymi technicznymi.

Czy potrzebujesz coś oprócz kompresora?

Najważniejszą kwestią po doborze kompresora jest jakość sprężonego powietrza jakie wymagane jest do Twojej pracy. W zależności  od tego należy zastosować odpowiednie filtry, osuszacze lub elementy przygotowania powietrza. Sprężone powietrza zawiera wilgoć, mikrocząsteczki stałe oraz śladowe cząsteczki olejowe. Każde z tych zanieczyszczeń filtruje się innym rodzajem narzędzia. W celu precyzyjnego i odpowiedniego oczyszczenia powietrza kieruj się przy doborze elementów spełnianiem przez nie normy ISO 8573-1, lub skorzystaj z fachowej porady naszego zespołu technicznego.

Niektóre narzędzia pneumatyczne wymagają dodatkowego smarowania olejem. W zależności od typu sprzętu, konstrukcji i producenta, niektóre narzędzia pneumatyczne wymagają stałego smarowania olejem za pośrednictwem powietrza. Aby zapewnić smarowanie, pomiędzy sprężarką a narzędziem pneumatycznym musi być umieszczona naoliwiacz. Narzędzie poprzez strumień powietrza jest stale zasilane niewielką ilością oleju.

13/01/2021
22564

Produkty powiązane