Kompresory śrubowe zmiennoobrotowe

Technologia napędu kompresora ze zmienną prędkością działa w odmienny sposób niż ma to miejsce w przypadku kompresorów stałoobrotowych. Wał silnika obraca się z odpowiednią prędkością w zależności do ilości powietrza wymaganej w danym zakładzie. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na sprężone powietrze, zwiększa się prędkość obrotowa silnika kompresora śrubowego, zapewniając w ten sposób większy przepływ. Z drugiej strony, jeśli zapotrzebowanie spadnie, silnik automatycznie zwolni i wykorzysta wymaganą energię tylko do zapewnienia odpowiedniego minimalnego przepływu.

Sprężarki zmiennoobrotowe dopasowują moc wyjściową do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze, jednocześnie odpowiednio dostosowując do niego prędkość silnika. W czasie gdy Twój zakład nie wymaga intensywnej pracy kompresora, technologia zmiennoobrotowa okazuje się szczególnie przydatna, ponieważ eliminuje niepotrzebne straty energii elektrycznej, a tym samym oszczędza Twoje pieniądze. Natomiast biorąc pod uwagę stosunkowo kosztowne zużycie sprężonego powietrza, stanowiące nieco ponad 70% kosztu całkowitego energii, zastosowanie tej technologii może pomóc w uzyskaniu oszczędności szacowanej na poziomie 35-50%. W zależności od wielkości kompresora oszczędności mogą w takiej sytuacji wynosić od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, co czyni go idealną inwestycją dla każdej firmy w przemysłowy sposób wykorzystujących rozwiązania oparte na pneumatyce. Sprężarki zmiennoobrotowe w dobie wszechobecnego cięcia kosztów stają się raczej normą niż wyjątkiem, ponieważ wielu klientów korzysta z rocznych oszczędności energii i ma możliwość zainwestowania zaoszczędzonych pieniędzy na inne cele.

Produkty 35

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Różnice pomiędzy kompresorem stało i zmiennoobrotowym

Jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych typów kompresorów są kompresory śrubowe. Można je podzielić na stało i zmiennoobrotowe.

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami sprężania powietrza można znaleźć już w samej ich nazwie. Kompresory o stałej prędkości pracują z ciągłą, stałą prędkością i zwykle są najwydajniejsze, gdy działają przy 100% swojej nominalnej wydajności.

Niestety tego typu rozwiązanie objawia się zmniejszoną efektywnością kompresora o stałej prędkości i jest zauważalna zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie zostaje odciążone i przestaje wytwarzać sprężone powietrze. Zanim silnik całkowicie się zatrzyma, będzie pracował nadal, ale nie będzie już wytwarzał sprężonego powietrza, co spowoduje niepotrzebne marnowanie zarówno energii elektrycznej jak i pieniędzy.

Powyższe problemy związane z małą efektywnością na odciążeniu mogą być szczególnie widoczne w firmach, które pracują w systemach wielozmianowych lub mają duże wahania dobowe w zapotrzebowaniu na medium jakim jest sprężone powietrze.

Kompresory zmiennoobrotowe w sposób w pełni programowalny dopasowują swoja wydajność do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze, poprzez zmianę obrotów w istotnym stopniu przyczyniając się do zmniejszenia ogólnych kosztów energii elektrycznej sięgających nawet 50% w stosunku do ich stałoobrotowych odpowiedników. Co równie istotne zastosowanie kompresorów Airpress z serii zmiennoobrotowych ma pośrednio wpływ na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych dowodem na to jest prosta relacja: mniejsze zużycie prądu = mniej węgla wymaganego do jego wytworzenia.