Co trzeba wiedzieć o piaskowaniu

Co trzeba wiedzieć o piaskowaniu

Piaskowanie to bardzo popularna i skuteczna metoda oczyszczania elementów stalowych, drewnianych czy budowlanych. Co należy wiedzieć przed wyborem piaskarki czy kompresora, postaramy się wyjaśnić w tym materiale.

Czym jest piaskowanie?

Tak zwane „piaskowanie” to metoda oczyszczania metodą strumieniowo-ścierną. Sprężone powietrze pobiera ścierniwo z zasobnika i wraz z nim tworzy strumień ścierny, który z dużą prędkością rozbija się o element, oczyszczając go z rdzy, śniedzi, osadów czy próchnicy. W zależności od oczyszczanego elementu należy dobrać odpowiednie ścierniwo i jego granulację, piaskarkę i średnicę dyszy a także wydajność kompresora oraz elementy filtracji do uzyskania odpowiedniego efektu pracy.

Piaskowanie, śrutowanie, sodowanie, szkiełkowanie w czym różnica?

Zasadniczą różnicą jest użyty materiał ścierny do oczyszczania. Piaskowanie można wykonać za pomocą suszonego i wyselekcjonowanego piasku kwarcowego (to najtańszy materiał) lub bardziej efektywne ścierniwa jak elektrokorund używany także do produkcji papierów i tarcz szlifierskich a również śrutu (czasami zwane jest także śrutowaniem). Najpopularniejszymi zastosowaniami jest oczyszczanie stali z rdzy, oczyszczanie cegły i materiałów budowalnych z zanieczyszczeń i wżerów oraz oczyszczanie i postarzanie drewna.

Sodowanie jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje granulki sody oczyszczonej. Zaletą sodowania jest niezwykła precyzja w oczyszczaniu także delikatnych elementów, nie ingerując przy tym w strukturę materiału. To oznacza, że np. zdjęcie lakieru z blachy jest bardzo skuteczne a przy tym pozostała powierzchnia wyjątkowo gładka i niemal przygotowana już do ponownego lakierowania.

Pojęcie szkiełkowania także bierze się z użytego ścierniwa jakim są regularne drobinki szkła. Poprzez agresywne i ostre krawędzie szybko i skutecznie oczyszcza także chropowate powierzchnie jak części pojazdów i maszyn, drewno, cegłę czy antyczne meble. Efekt oczyszczenia pozostawia powierzchnię gładką i satynową. Szczególnie sprawnie oczyszcza elementy z rowkami, nie regularną powierzchnią lub z wklęsłymi elementami ozdobnymi, podkreślając ich walory. Szkiełkowanie szczególnie efektywnie oczyszcza elementy bez inwazji w strukturę danego elementu, dlatego nadaje się szczególnie do renowacji antyków i zdobionych elementów.

Bezpieczna praca

Ze względu na bardzo dużą prędkość rozbijania się ścierniwa w trakcie obróbki strumieniowo-ściernej należy zadbać o ochronę zdrowia i mienia w pobliżu. Odbijające się drobinki mogą naruszać inne elementy w pobliżu dlatego przygotuj sobie miejsce pracy, zabezpiecz delikatne elementy przed niekontrolowanym odrzutem ścierniwa. Ochronę szczególnie należy zapewnić dla siebie lub osób wykonujących te prace. Zadbaj o kombinezon zabezpieczający ciało, kask chroniący głowę oraz ochronę słuchu i oczu za pomocą nauszników i gogli lub przyłbicy. Podczas oczyszczania strumieniowego powstaje spore zapylenie dlatego zadbaj także o ochronę dróg oddechowych odpowiednią maską ochronną.

Jaką piaskarkę wybrać?

Przed wyborem piaskarki należy dokładnie przemyśleć co będziemy oczyszczać, duże elementy konstrukcyjne czy mniejsze elementy wymagające większej precyzji. Jak trwałe są zabrudzenia, korozja czy wżery na elemencie oczyszczanym oraz jak delikatna jest struktura aby jej nie uszkodzić.

Małe pistolety do piaskowania ze zbiornikiem jak model 45279 Airpress przeznaczone są do użytku garażowego. Mały zasobnik umożliwi sprawne oczyszczanie mniejszych elementów, przy większych pracach napełnianie zbiornika może być sporym utrudnieniem. Za to można używać go w wielu miejscach dzięki jego niewielkim gabarytom i wadze. Co ważne umożliwia oczyszczanie zarówno elementów stalowych jak i budowlanych czy drewnianych. Standardowa dysza fi 6mm wymaga sporej ilości powietrza ale przy krótkotrwałych cyklach oczyszczania sprawdza się także z mniejszymi kompresorami domowymi. Opcjonalnie można zastosować mniejszą dyszę np. 2mm dostępną w zestawie dysz do piaskarek 45288 co umożliwi oczyszczanie mniejszych elementów ze zredukowaną ilością powietrza.

Przy pracach w jednym miejscu bardziej efektywne są pistolety do piaskowania z wężem jak model 45252 Airpress. To urządzenie nie posiada zasobnika a wąż zasysający może być umiejscowiony w większym stacjonarnym pojemniku na ścierniwo. Dzięki temu napełnianie zbiornika nie jest kłopotliwą sprawą. Także dla tego modelu występują komplety dysz wymiennych 45288 (fi 2mm i 6mm).

Przy częstszym korzystaniu z takiej metody oczyszczania, dobrym wyborem będzie piaskarka syfonowa z zasobnikiem 37,5L jak 45198 Airpress lub 75L w modelu 45196. Te piaskarki posiadają już większy zasobnik co pozwala na dłuższe cykle pracy bez konieczności uzupełniania ścierniwa. Dodatkowym atutem jest ich mobilność przez koła transportowe oraz uchwyt a także wyposażenie: wąż z pistoletem do piaskowania, reduktor ciśnienia i zawór zamykający oraz 4 dysze o różnych średnicach (2,5/3,0/4,0/4,5mm). Dzięki szerszemu zakresowi dysz możesz oczyszczać mniejsze i bardziej delikatne elementy jak też większe, mocno skorodowane powierzchnie.

Do przemysłowego oczyszczania strumieniowego należy przemyśleć zakup stacjonarnej kabiny (śrutowni) dla prac stacjonarnych w zakładzie lub mobilnej piaskarki spalinowej przy oczyszczaniu dużych konstrukcji jak mosty, konstrukcje budowlane czy renowacja budynków.

Ø Dyszy

4 bar

5 bar

6 bar

7 bar

8 bar

2 mm

100 l/min

130 l/min

170 l/min

210 l/min

250 l/min

2,5 mm

250 l/min

300 l/min

340 l/min

400 l/min

470 l/min

3 mm

330 l/min

400 l/min

450 l/min

550 l/min

650 l/min

4 mm

570 l/min

720 l/min

860 l/min

980 l/min

1100 l/min

4,5 mm

710 l/min

850 l/min

970 l/min

1060 l/min

1270 l/min

5 mm

900 l/min

1100 l/min

1350 l/min

1600 l/min

1850 l/min

6 mm

1300 l/min

1600 l/min

1950 l/min

2300 l/min

2600 l/min

7 mm

1800 l/min

2200 l/min

2600 l/min

3000 l/min

3400 l/min

8 mm

2300 l/min

2900 l/min

3500 l/min

4100 l/min

4700 l/min

10 mm

3500 l/min

4600 l/min

5500 l/min

6400 l/min

7 300 l/min

12 mm

5300 l/min

6600 l/min

7800 l/min

9200 l/min

10 500 l/min

 

Jaki wybrać kompresor do piaskowania

Przy piaskowaniu najważniejszą sprawą jest to aby sprężarka była odpowiednio dobrana pod względem wydajności. W zależności od średnicy dyszy, zużycie powietrza zmienia się diametralnie. Na przykład dysza o otworze 2 mm potrzebuje około 170 l/min (w zależności od producenta oraz ciśnienia pracy) a dysza o średnicy 8mm wymaga już ponad 2500 l/min. To sprawia, że przekrój kompresorów do piaskowania jest ogromny jak różnica w cenie pomiędzy nimi. Wybierając piaskarkę do posiadanego kompresora, sprawdź jaką średnice dyszy on obsłuży. Powyższa tabela pozwoli Ci zorientować się w zapotrzebowaniu sprężonego powietrza dla poszczególnych średnic dysz. Pamiętaj, że piaskarki mogą pracować w zakresie ciśnień od 3 do 8 bar. Im wyższe ciśnienie pracy tym większa prędkość strumienia a zatem agresywniejsze oczyszczanie i większe zużycie sprężonego powietrza. Możesz także skorzystać z naszego działu Zastosowanie i wybrać interesujący Cię model kompresora.

Jaki osprzęt dodatkowy należy przewidzieć?

Jeżeli wybraliśmy już piaskarkę, średnicę dyszy oraz kompresor o odpowiedniej wydajności należy pochylić się nad tematem filtracji powietrza do obróbki strumieniowej. Nie zależnie od użytego ścierniwa jest ono suche i sypkie aby swobodnie transportować je powietrzem a uderzenia o materiał oczyszczały go odbijając rdzę, zabrudzenia i naloty. Zbyt wilgotne powietrze będzie powodowało skraplanie się wody w dyszy gdzie zastępuje rozprężenie a wiec także schładzanie powietrza. Skropliny wody mogą sklejać i moczyć ścierniwo znacznie pogarszając efektywność oczyszczania. Podobnie negatywny wpływ mają cząstki olejowe, które mogą być emitowane przez kompresor.

Do większości obróbek strumieniowych pożądana jest klasa czystości powietrza 1 jeżeli chodzi o zawartość cząstek olejowych co uzyskamy montując mikrofiltr odolejający o gradacji 0,01µm (np. typ „S” Airpress). Tak wyfiltrowane powietrze ma zawartość cząsteczek olejowych tylko na poziomie poniżej 0,01mg/m³. Bardziej zaawansowane jest oczyszczanie powietrza z wilgoci. Filtry mechaniczne i separatory w ograniczony sposób oczyszczają powietrze z zawartej w nim wilgoci. Do skutecznego obniżenia wilgoci należy zastosować osuszacz ziębniczy o ciśnieniowym punkcie rosy 3°C, który w każdych warunkach atmosferycznych oczyści powietrze do żądanej 4 klasy zgodnie z normą ISO 8573-1. W wyjątkowych przypadkach przemysłowej obróbki strumieniowej wymagane jest dalsze osuszanie powietrza np. kiedy ciepłe sprężone powietrze na dalszym etapie przesyłania narażane jest na bardzo chłodne lub mroźne powietrze. Wtedy mniejszą zawartość wilgoci w powietrzu otrzymać możemy przy zastosowaniu osuszacza adsorpcyjnego o ciśnieniowym punkcie rosy – 25° / - 40° lub - 70°C.