Co składa się na kompresor?
Na co powinno zwracać się uwagę przy zakupie części eksploatacyjnych / zamiennych do kompresorów? Kupuj wyłącznie oryginalne części, które przeznaczone są do odpowiedniego modelu kompresora. Zwróć uwagę na rok produkcji, model i numer seryjny swojego urządzenia. W przypadku niektórych części można również zastosować uniwersalne części zamienne, niektóre z nich to manometry, zawory bezpieczeństwa, wyłączniki ciśnieniowe i filtry. Zwróć uwagę na wersję, rodzaj przyłącza oraz ciśnienie.
Szukasz więcej szczegółowych informacji na temat części do kompresorów? Być może zainteresują Ciebie poniższe informacje na naszym blogu:
Mechaniczne części do kompresorów
1. Co to jest ciśnienie i jak wykonuje się pomiary ciśnienia?
Ciśnienie – jest wielkością skalarną określającą jak dana siła skoncentrowana jest na powierzchni. Oblicza się je w ośrodkach o strukturze rozciągłej, takich jak gazy, ciecze i ciała stałe.
Ciśnienie oblicza się z wzoru P = Fn/S, przy czym P oznacza ciśnienie mierzone w jednostkach ciśnienia, czyli w paskalach [Pa], Fn jest składową siły prostopadłej do powierzchni mierzonej w niutonach [N], natomiast S oznacza powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych [m2].
2. Co to jest manometr, jak działa i co nim mierzysz?
Manometr jest to przyrząd pomiarowy, za pomocą którego mierzone jest ciśnienie. Ciśnienie wskazywane przez manometr to tz. zmierzone ciśnienie w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Przyrządy te służą do pomiaru ciśnienia i wykorzystywane są wszędzie tam gdzie korzysta się z pneumatyki, czyli w praktyce we wszystkich gałęziach przemysłu. Aby przyrządy te mogły działać w różnych warunkach, powstało wiele ich rodzajów.
- manometry absolutne - które wskazują ciśnienie w odniesieniu do próżni
- manometry względne - pokazują ciśnienie względem otoczenia oraz większe od niego
- wakuometry - pokazują ciśnienie względne, mniejsze od ciśnienia otoczenia
- manowakuometry - wskazują ciśnienie względne większe i mniejsze od ciśnienia otoczenia
- manometry różnicowe - pokazujące różnicę ciśnień
Zasada działania manometru
Rurka ma przekrój owalny a ciśnienie które napiera na jej wnętrze poprzez wlot na króćcu sprawia, że ulega ona odchyleniu. Naprężenie ma bezpośredni wpływ na ochylenie rurki względem wskazówki która na podzielni pokazuje wartość ciśnienia. Tego typu manometry używa się do pomiarów gazów,cieczy czy próżni (wakuometry lub manowakuometry)
3. Jak działa reduktor ciśnienia sprężarki?
Reduktory ciśnienia to urządzenia należące do grupy przygotowania sprężonego powietrza. Reduktory ciśnienia mają na celu dostosowanie (zredukowanie) wyższego ciśnienia przed zaworem do wymaganego niższego ciśnienia za zaworem, przez różnego rodzaju urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Redukcja odbywa się bez względu na przepływ i zmiany ciśnienia. Dzięki wykorzystaniu ciśnienia różnicowego zawór redukcyjny reguluje się samoistnie do nastawionego ciśnienia roboczego. W konsekwencji ciśnienie wylotowe pozostaje stałe bez względu na zwiększenie lub zmniejszenie się ciśnienia na wlocie.
4. Dlaczego zawór bezpieczeństwa jest tak istotny?
Zawór bezpieczeństwa - element wykorzystywany w instalacji ciśnieniowej do zabezpieczenia układu przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zarówno czynników lotnych jak i ciekłych. Zawór bezpieczeństwa uniemożliwia przekroczenie określonej wartości ciśnienia przez odprowadzenie nadmiaru czynnika do atmosfery (tzw. odpowietrzenie) lub do podłączonego odbiornika (zbiornik lub instalacja) w przypadku kątowych zaworów bezpieczeństwa po osiągnięciu ciśnienia dopuszczalnego.
Zawory bezpieczeństwa podczas standardowej pracy urządzeń mają formę zamkniętą. W przypadku natomiast gdy wartość ciśnienia pracy przekroczy dopuszczalną wartość następuje jego otwarcie. Zawory bezpieczeństwa wykazują natychmiastową zdolność otwarcia w momencie gwałtownego, niekontrolowanego skoku ciśnienia, zapobiegając eksplozji rurociągu, kotła, zbiornika itd. Zawory bezpieczeństwa sprężynowe są z jednym z typów armatury zabezpieczającej oraz zapewniają skuteczną blokadę wielu aplikacji, gdyż są niezależne od zewnętrznych źródeł energii.
5. Jakie są zalety amortyzacji kompresora?
Jeśli kompresor nie posiada zabezpieczenia przed drganiami w postaci kół i/lub gumowych amortyzatorów, drgania wywołane pracą elementów ruchomych urządzenia mogą w negatywny sposób wpłynąć na jego żywotność. Tłumiki drgań izolują wibracje sprężarki, zmniejszając ryzyko uszkodzenia i nieprawidłowego działania na skutek tych wibracji. Zastosowanie amortyzacji spowoduje również zmniejszenie hałasu sprężarki co ma istotny wpływ na komfort eksploatacji kompresora.
Elektryczne części do kompresorów
1. Co to są kondensatory i jak działają?
Jednym z podstawowych elementów większości współczesnych układów elektrycznych są kondensatory. Układ dwóch elektrod przedzielonych dielektrykiem, w którym gromadzą się ładunki elektryczne znany jest od blisko 300 lat, jednak wraz z rozwojem szeroko pojętej elektroniki i układów scalonych, zaczęto je wykorzystywać na szeroką skalę w tym także w sprężarkach powietrza.
Głównym zadaniem kondensatora jest gromadzenie ładunków elektrycznych o tej samej wartości, ale przeciwnym potencjale (znaku). Najprostsze kondensatory zbudowane są dwóch elektrod oddzielonych od siebie dielektrykiem wykonanym najczęściej z ceramiki. Do elektrod zostały podpięte metalowe płytki, które nazywamy okładkami kondensatora. Gdy do elektrod zostanie podpięte źródło zasilania, to na okładkach kondensatora zaczynają gromadzić się ładunki. Odłączenie źródła prądu elektrycznego nie spowoduje jednak ich zniknięcia. Dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu ładunki pozostają na swoim miejscu, co znalazło szerokie zastosowanie we współczesnej elektronice.
2. Dlaczego muszę spuścić kondensat ze sprężarki?
W procesie wytwarzania sprężonego powietrza sprężarka zasysa powietrze z otoczenia, wraz z którym do kompresora wpływa para wodna oraz inne zanieczyszczenia. Dodatkowo większość sprężarek powietrza wymaga wtrysku oleju do komory sprężania (pełni on funkcję uszczelniającą i chłodzącą). Po sprężeniu powietrze ma wysoką temperaturę i w celu schłodzenia jest kierowane do chłodnicy końcowej zazwyczaj wyposażonej w odśrodkowy separator wodny. W miarę obniżania temperatury powietrza w chłodnicy następuje skroplenie pary wodnej. Żeby nie dopuścić do uszkodzenia odbiorników sprężonego powietrza lub produktów końcowych substancja ta powinna zostać usunięta z systemu sprężonego powietrza.
Najpopularniejszym sposobem uzdatniania kondensatu jest separacja oleju w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach zwanych separatorami wodno-olejowymi.3. Wybieram między kompresorem 230 a 400 woltów. Jaki jest najlepszy wybór?
Jeśli szukasz kompresora, a jednocześnie masz dostęp zarówno do zasialnia 230V (1-fazowe), jak i 400V (3-fazowe), Airpress rekomenduje wybór urządzenia zasilanego z sieci 400V. W przypadku sprężarek na 400V wymagana energia jest rozdzielana na 3 fazy, co zapewnia bardziej stabilny i niezawodne zasilanie urządzenia. Co więcej, możliwości w zakresie zasilania 230V są ograniczone. Zasilanie z sieci 400V daje więcej możliwości, szczególnie w przypadku kompresorów o większej mocy.
Uniwersalne części eksploatacyjne
1. Jakie są rodzaje filtrów powietrza?
Wśród stosowanych filtrów używanych w pneumatyce spotykamy dwa typy: filtry tradycyjne (ze spieku brązu lub tworzyw sztucznych) oraz filtry koalescencyjne (wykonane z tworzyw sztucznych). Główna różnica między nimi polega na dokładności filtracji powietrza. Filtry standardowe zazwyczaj produkowane są w trzech klasach dokładności (5µm, 10µm lub 40µm) natomiast filtry koalescencyjne mogą osiągać dużo lepsze właściwości oscylując w granicach 0,01 µm.
Klasy czystości sprężonego powietrza stały się z czasem wyznacznikiem określając między innymi standard przemysłowy za który przyjmuje się 40µm, jest to również jakość filtracji odpowiadający w większości urządzeniom i narzędziom pneumatycznym w stopniu minimalnym. Wbrew powszechnej opinii i przekonaniom filtry to nie "odwadniacze", pomagają oczyścić powietrze z cząstek stałych oraz w pewnym stopniu z drobinek wody lecz nie jest to to samo co "osuszacze", jak np. osuszacze ziębnicze mające nieporównywalnie większe możliwości separacji wody z powietrza.
2. Który typ zaworu zwrotnego pasuje do której sprężarki?
Wielkość zaworu zwrotnego zależy od wydajności kompresora. W celu odpowiedniego dopasowania zaworu zwrotnego konieczne jest dokładne sprawdzenie modelu oraz roku produkcji kompresora, a także jego numer seryjny.
3. Do czego służą zawory zwrotne i jak działają?
Zawory zwrotne stosowane są wszędzie tam gdzie wymagany jest przepływ medium (w naszym przypadku powietrza) tylko w jednym kierunku, dlatego często nazywa się je jako zawory jednokierunkowe lub zawory powrotne. Kiedy następuje odwrócenie kierunku przepływu, ich zadaniem jest uniemożliwienie odpływu. Zawór powrotny pozostaje zamknięty, zanim medium zdąży zmienić kierunek przepływu, uniemożliwiając tym samym oddziaływanie sił ciśnienia na elementy konstrukcyjne znajdujące się po stronie dopływu do armatury zwrotnej.
4. Czym są presostaty i która sprężarka wymaga?
Presostat zwany także wyłacznikiem ciśnieniowym przeznaczony jest do regulacji i kontroli wartości ciśnienia w instalacjach. W uproszczeniu służy do włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych, przez które przepływa sprężone powietrze, gaz lub ciecz. W przypadku włączonej sprężarki, w zbiorniku ciśnieniowym rośnie ciśnienie, a wyłącznik ciśnieniowy zapewnia zatrzymanie pompowania po osiągnięciu maksymalnego / nadanego ciśnienia w zbiorniku. Analogicznie, po osiągnięciu minimalnego ciśnienia wyłącznik ciśnienia ponownie włączy sprężarkę, aby umożliwić napełnienie zbiornika. Różnica między włączaniem i wyłączaniem jest również nazywana Delta P (ΔP). Airpress oferuje pełną gamę wyłączników ciśnieniowych dostępnych dla różnych typów sprężarek. Planując zakup presostatu, weź pod uwagę następujące elementy:
- Maksymalne ciśnienie sprężarki;
- Zasilanie (230V of 400 V);
- Zabezpieczenie termiczne (tylko w przypadku sprężarek włączanych bezpośrednio na 400 V (3 fazy).
Okres eksploatacji uzależniony jest od warunków w jakich pracuje urządzenie: rodzaju pracy, stopnia zapylenia i zanieczyszczenia powietrza, temp. otoczenia.
5. Pompy sprężarkowe - na co zwracać uwagę?
Pompy kompresorów, zwane także pompami sprężarkowymi stosowane są w większości kompresorów tłkokowych. Solidne, najczęściej dwucylindrowe kompresory powietrza to synonim wysokiej wydajności i jakości.
Przy wyborze odpowiedniej pomy w pierwszej kolejności skontaktuj się z działem serwisu Airpress. Nasz wykwalifikowany personel doradzi Ci którą pompę wybrać. Najważniejsze parametry którymi opisuje się typy pomp to: ilość obrotów na minutę, ilość tłoków, ilość stopni sprężania, wydajność efektywna, ciśnienie maksymalne oraz moc silnika.
6. Do czego służy ochrona termiczna kompresora?
Zabezpieczenie termiczne stanowi podstawowe zabezpieczenie silnika elektrycznego sprężarki przed przeciążeniem. W momencie, gdy sprężarka pobierze zbyt duży prąd, zabezpieczenie przerywa obwód, odcinając zasilanie urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ bimetal z którego wykonany jest wyłącznik delikatnie wygina się w zbyt wysokiej temperaturze i wyłącza przełącznik za pomocą mechanizmu odcinającego. Po ponownym ostygnięciu bimetal odkształci się do ułożenia standardowego, na nowo umożliwiając przepływ prącu.
Wyłączniki termiczne mają wartość w podawane w amperach. Dla sprężarek na 230V są to elementy stałe, natomiast dla sprężarek 3 fazowych (400V) są to wyłączniki termiczne z zakresem regulacji. Sprężarki z rozruchem typu gwiazda / trójkąt mają również zabezpieczenie termiczne. Nominalna moc / amper określa wartość zabezpieczenia, która jest o około 10% wyższa niż nominalna
7. Różnice pomiędzy olejami
Airpress ma w swojej ofercie wiele różnych typów olejów przeznaczonych do różnego typu urządzeń. Zasadniczo wszystkie oleje różnia się od siebie tz. lepkością, co ma zasadniczy wpływ podczas eksploatacji urządzenia. Olej do sprężarek tłokowych ma inną lepkość i właściwości niż olej do sprężarek śrubowych. Olej do sprężarek śrubowych jest znacznie cieńszy i mniej lepki niż olej do sprężarek tłokowych.
Stanowczo odradza się używanie oleju nie zgodnie z jego przeznaczeniem! Może to doprowadzić np. w przypadku kompresorów śrubowych do trwałego uszkodzenia bloku śrubowego i jego bardzo kosztownych napraw. Jeśli nie jesteś pewnien który olej zastosować zachęcamy do kontaktu z naszym działem serwisu.